Wiele prac instalatorskich z zakresu teleinformatyki, telekomunikacji, fotowoltaiki i elektryki wymaga usuwania fragmentów izolacji z przewodów elektrycznych. Czasami wymagane jest też nakładanie nowych końcówek, które następnie służą wpinaniu kabli w urządzenia. Jednak aby praca szła szybko i bezproblemowo, warto skorzystać z pomocnych ściągaczy izolacji. Dowiedz się zatem, co je charakteryzuje.
Bezpieczne, szybkie i proste usuwanie izolacji
Ściągacz izolacji to proste urządzenie, które pomaga w pracach instalacyjnych. Jest wyposażone w specjalny system dopasowania średnicy obszaru roboczego do szerokości przewodu, a także w nóż, który pomaga w przecięciu izolacji i usunięciu jej z kabli.
Ściągacz izolacji jest przy tym urządzeniem bardzo prostym w działaniu i obsłudze, którego nie trzeba się długo uczyć i może być bezpiecznie stosowane nawet przez osoby początkujące. Jego zaleta to także możliwość zastosowania na różnych rodzajach przewodów: o różnych średnicach, jedno- i wielowłóknowych.
Automatyczne albo ręczne dopasowanie do szerokości kabla
Na rynku istnieją dwa podstawowe typy ściągaczy izolacji: ręczne oraz automatyczne. Pierwsze z nich wymagają od użytkownika samodzielnego nastawienia szerokości obszaru roboczego, podczas gdy ściągacze izolacji o działaniu automatycznym wykonują to zadanie samodzielnie.
Zaciskarka
Wiele ściągaczy izolacji posiada od razu wbudowane zaciskarki do końcówek, które umożliwiają szybkie zakończenie przewodu z pomocą nowej wtyczki. Takie wyposażenie jest szczególnie pożądane w przypadku instalacji telekomunikacyjnych, gdzie niestety konieczna jest częsta wymiana końcówek.