Podłoże to materiał znajdujący się na dnie akwarium. Służy dwóm celom: nadaje akwarium naturalny wygląd i zapewnia miejsce do rozwoju pożytecznych bakterii. Podłoże działa również jako filtr, usuwając z wody produkty odpadowe, takie jak amoniak i azotany.
Materiał podłoża może być wykonany z wielu różnych rzeczy, w tym piasku, żwiru lub kruszonego koralowca. Większość ludzi wybiera piasek kwarcowy, ponieważ wygląda ładnie i jest łatwy do czyszczenia. Piasek występuje w wielu kolorach, więc możesz wybrać taki, który pasuje do Twojego wystroju.
Powinno być obojętne i neutralne
Podłoże obojętne nie wchodzi w reakcje z wodą i powietrzem, nie wydziela żadnych gazów do akwarium, nie przyczynia się do rozwoju glonów. Najczęściej spotykane podłoża obojętne to piasek, żwir i kulki gliniane. Granulat gliniany stosowany jest dla akwarystów, którzy chcą stworzyć w swoim zbiorniku efekt przypominający biotop.
Powinno być łatwe do czyszczenia
Podłoże powinno być łatwe do utrzymania w czystości i wolne od nadmiaru składników odżywczych, które sprzyjałyby rozwojowi glonów. Na przykład, piasek jest doskonałym podłożem, ponieważ można go łatwo odkurzyć z akwarium bez uszkodzenia filtra biologicznego (jeśli go posiadasz). Pozwala on również na całkowite oczyszczenie zbiornika bez konieczności usuwania żywych roślin lub ryb za pomocą bastera lub pompy syfonowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ za każdym razem, gdy przenosisz swoje ryby lub rośliny, istnieje ryzyko zestresowania ich i spowodowania śmierci przez szok lub infekcję z powodu przeniesienia ich zbyt szybko po transporcie z lokalnego sklepu rybnego.